Az Európai Unió önmaga legádázabb ellenségévé vált – lengyel patrióta EP-képviselő a Mandinernek

Anna Bryłka szerint az ukrán csatlakozásba az EU úgy sétál bele, mint dodó a kihalásba.

A szlovén parlament előzetesen jóváhagyta azt a védelmi és biztonságpolitikai tervezetet, amely még idén a NATO által jelenleg előírt szintre, a GDP 2 százalékára növeli a védelmi kiadásokat.
A szlovén parlament pénteken megszavazta a hárompárti koalíciós kormány legkisebb tagja, a Baloldal (Levica) javaslatát, hogy tartsanak konzultatív népszavazást a magasabb védelmi kiadásokról.
Az indítványt 46 képviselő támogatta és 42 ellenezte a 90 fős parlamentben. A legnagyobb koalíciós párt, a Szabadság Mozgalom az ellenzéki konzervatív pártokkal együtt ellene szavazott.
A szavazást megelőző parlamenti vitában a népszavazás támogatói azt hangsúlyozták, hogy a védelmi kiadások növeléséről szóló döntésnek legitimitással kell rendelkeznie, amely a polgárok támogatásából ered. Bár a harmadik koalíciós párt, a Szociáldemokraták (SD) képviselői nem vettek részt a vitában, végül ők is a népszavazás kiírása mellett döntöttek.
Ezzel szemben a Szabadság Mozgalom képviselői úgy érveltek: azt szeretnék, ha Szlovénia a jövőben is biztonságos ország maradna, ezért úgy vélték, hogy a politikusoknak felelősségteljesen kellene eljárniuk, és ezt a védelmi költségvetés növelésével kellene biztosítaniuk.
A Baloldal azt követően kérte a konzultatív népszavazást, hogy a szlovén kormány május végén jóváhagyta azt a védelmi és biztonságpolitikai tervezetet, amely még idén a NATO által jelenleg előírt szintre, a GDP 2 százalékára növeli a védelmi kiadásokat – ezek aztán 2030-ra elérik a GDP 3 százalékát -, és amelyet már a parlement is megszavazott.
Ezt is ajánljuk a témában
Anna Bryłka szerint az ukrán csatlakozásba az EU úgy sétál bele, mint dodó a kihalásba.
A javasolt népszavazási kérdés így szól: „Támogatja-e Ön, hogy Szlovénia növelje a védelmi kiadásokat, hogy azok 2030-ra elérjék a GDP 3 százalékát, és jelenleg körülbelül 2,1 milliárd eurót tennének ki?”.
A konzultatív népszavazás eredménye nem kötelező érvényű a parlamenti képviselők számára. Célja a lakosság véleményének kikérése egy adott kérdésben, de a képviselők nem kötelesek a népszavazás eredményét követni a törvényhozás során.
(MTI)
Nyitókép: Neale Clark / Robert Harding Premium / robertharding via AFP
***